top of page
Search

GODIŠNJICA VIŠEGRADSKIH ŽIVIH LOMAČA

  • udikweb
  • Jun 24, 2015
  • 1 min read

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) obavještava javnost da će u subotu, 27.6.2015, u saradnji sa Udruženjem „Žena – žrtva rata“, obilježiti godišnjicu zločina živih lomača u Višegradu i to na dvije lokacije koje su dokazane u ICTY.

UDIK će održati stajanje u Višegradu, a potom položiti vijence u ul. Pionirskoj (gdje je spaljeno oko 70 civila), a potom i na Bikavcu (gdje je spaljeno 50 civila).

Zločini u Pionirskoj (14.6.1992) i na Bikavcu (27.02.1992) predstavljaju jedne od najstrašnijih zločina spaljivanja živih ljudi koji su se dogodili u dvadesetom vijeku. Najmlađa žrtva u Pionirskoj nije imala ni ime. Bila je stara samo dva dana. Dok je najmlađa žrtva na Bikvacu bila stara samo godinu dana.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i Sud BiH do sada su za zločine u Višegradu krivim proglasili osam pripadnika vojnih, paravojnih i policijskih snaga Republike Srpske. Milan Lukić osuđen je na doživotnu robiju, Sredoje Lukić na 30 godina zatvora, Momir Savić na 18, Mitar Vasiljević 15, Boban Šimšić i Novo Rajak na po 14 godina, Željko Lelek na 13, a Nenad Tanasković na 12 (presuda mu je u žalbenom postupku smanjena na 8 godina). Osuđene zločince Milana i Sredoja Lukića, te Mitra Vasiljevića, Haški tribunal teretio je za „istrebljenje velikog broja civila, uključujući žene, djecu i starce“.

Pored toga, UDIK se nada da će ovom prilikom civilno društvo u RS-u prekinuti konturu šutnje, negiranja i zaborava ovih zločina, te da će nakon 23 godine doći i položiti vijence, i na taj način odati počast spaljenim civilima Pionirske i Bikvaca, o čijim strahotama je svjedočila i Zehra Turjačanin pred ICTY.

 
 
 

Comments


FOLLOW US

  • Facebook App Icon
  • YouTube Classic
  • SoundCloud Classic
  • Flickr Classic
  • Twitter Classic
  • Google+ Classic

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam. Takodjer, UDIK se bavi borbom protiv korupcije i organizovanog kriminala koji utiču na Bosnu i Hercegovinu.

Sarajevo Grbavička 51. Novo Sarajevo, 

71 000 Sarajevo, BiH

Telephone: 00387(0)33978600

Fax: 00387(0)33978605

bottom of page