top of page
Search

GODIŠNJICA ZLOČINA U OLUJI I OTVORENO PISMO

  • udikweb
  • Jul 31, 2015
  • 3 min read

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) u saradnji sa Centrom za žene žrtve rata – ROSA Zagreb, obavještava javnost da će u ponedjeljak, 3. avgusta 2015. godine, održati stajanje u povodu godišnjice zločina počinjenih u vojnoj operaciji „Oluja“. Polusatna stajanja počinju u 11 sati i održaće se istovremenou Sarajevu (ispred zgrade ambasade Republike Hrvatske)i Zagrebu (Trg Bana Jelačića) a cilj je da se javnost podsjetina ove zločine. Pored toga stajanja predstavljaju mirni protest povodom hrvatskog državno organizovanog poricanja zločina počinjenih u operaciji „Oluja“.

Podsjećamo da je u akciji „Oluja“ poginulo i nestalo 1.853 Srba , a protjerano najmanje 220.000 stanovnika nekadašnje Republike Srpske Krajine. Zato smatramo da je neprimjeren stav hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović koja u svojim govorima otvara pitanja, te iskazuje empatiju prema bošnjačkim žrtvama genocida u Srebrenici, a u istom momentu jasno i glasno se stavlja u službu glavnog protagoniste negiranja zločina nad Srbima u operaciji „Oluja“.

Nakon stajanja UDIK će uputiti i otvoreno pismo predsjednici Hrvatske, te je još jednom pozvati na moralnu i političku odgovornost prema svim građanima koji žive u Hrvatskoj .

OTVORENO PISMO PREDSJEDNICI REPUBLIKE HRVATSKE KOLINDI GRABAR KITAROVIĆ

Poštovana predsjednice Republike Hrvatske,

Obraćamo Vam se javno kao najodgovornijoj osobi Republike Hrvatske sa zahtjevom da javno progovorite o zločinima u operaciji „Oluja“ Hrvatske vojske te da prekinete politiku šutnje nad srpskim žrtvama ove operacije.

Ravnodušnost prema počinjenom zločinu je najviši stepen okrutnosti i slijepoće. To je nastavak politike zla koja ponižava žrtve i produbljuje jaz među etničkim zajednicama u vašoj državi ali i nosi nepovjerenje u regionu.

Taj ponor i jaz su mogući prostor nekih budućih sukoba i nesporazuma za koji ćete i Vi snositi svoju moralnu, političku i historijsku odgovornost.

Mislili smo da ste svojim dolaskom na komemoraciju u povodu dvadesete godišnjice genocida u Srebrenici imali za želju pokazati svoju otvorenost i neopredjeljenost ka suočavanju sa prošlošću i procesuiranju ratnih zločina. Međutim, Vaše prisustvovanje komemoraciji u Memorijalnom centru „Potočari“ nam izgleda kao dobro prikupljanje političkih poena na osnovu srebreničkih žrtava u okviru Evropske unije, a najavljivanje vojne parade u Zagrebu i slavljenje „Oluje“ kao dobijanje unutrašnjih poena. Iz tog razloga smatramo da ste doveli do moralnog poraza hrvatske politike na globalnom nivou, a žrtve u regionu ismijali priznajući jedne a slaveći druge zločine.

Zanemarili ste ljudska prava, ignorirate ljudske gubitke i pri tome ne pokazujete ni minimuma empatije prema žrtvama, što vas ovim putem može svrsati u one koji su bili i ostali u službi samo jednog naroda u Hrvatskoj. Ipak, demokratičnost jedne države se upravo mjeri po pravima manjina. Nažalost, Hrvatska je većinu svojih manjina protjerala ili im pak uskratila njihova prava, a sve je to vojnom paradom i predsjednica Republike Hrvatske podržala.

Vi imate dužnost da ne ostavite svojoj državi u naslijeđe svijet ubica, već svijet kao mjesto na kojem je moguće živjeti u humaniziranom i harmoniziranom društvu. Takav vid empatije i prekidanja državno organizovanog poricanja će biti čin ljubavi i pokajanja koji će nas ujedinjavati u pamćenju ubijene i protjerane stanovnike Republike Hrvatske, buditi u nama milost i pravednost za žrtve zločina i terora, otvoriti proces savjesnog i odgovornog suočavanja sa prošlošću bez kojeg nije moguća niti budućnost.

Na taj način ćete pokazati, u skladu sa civilizacijskim normama i idejama koje retorički dijeli i vaša politička opcija u evropskim perspektivama, da ste spremni odreći se političkog i vojnog vrha Republike Hrvatske koji je bio odgovoran za zločine počinjene u Vašoj Republici 90-ih.

Smatramo da je ograđivanje i povlačenje podrške pojedincima odgovornim za ratne zločine pokazatelj osnovnog minimuma civilizacijskih vrijednosti koje bi takva promjena kursa morala donijeti.

Ukoliko budete ignorisali ove apele i krikove za pravdom i istinom činite najveći zločin.

Zločin šutnje,

Koordinator UDIK-a

Edvin Kanka Ćudić

 
 
 

Comments


FOLLOW US

  • Facebook App Icon
  • YouTube Classic
  • SoundCloud Classic
  • Flickr Classic
  • Twitter Classic
  • Google+ Classic

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam. Takodjer, UDIK se bavi borbom protiv korupcije i organizovanog kriminala koji utiču na Bosnu i Hercegovinu.

Sarajevo Grbavička 51. Novo Sarajevo, 

71 000 Sarajevo, BiH

Telephone: 00387(0)33978600

Fax: 00387(0)33978605

bottom of page