top of page
Search

DISKUSIJA: STOP REPRESIJI NAD ŽENAMA U CRNOM

  • udikweb
  • Nov 11, 2014
  • 1 min read

U povodu Međunarodnog dana borbe protiv fašizma UDIK je organizirao diskusiju u Kino Kriterionu o temi: „Stop represiji nad Ženama u crnom“.


O represiji nad Ženama u crnom govorile su Staša Zajović, koordinatorica Žena u crnom - Beograd, Sabina Talović, izvršna direkto

rica Ženskog centra BonaFide - Pljevlja i Jadranka Miličević, izvršna direktorica Fondacije CURE. Zajović je kazala da su Žene u crnom od početka svog rada, odnosno od svog osnivanja 9. oktobra 1991., pa do danas, izložene raznim vrstama represije i to iz više razloga. Jedan od osnovnih jeste njihovo zalaganje za odgovornost srbijanskog režima i kasnije svih vlasti u Srbiji za rat i ratne zločine, te insistiranje na tome na nivou države i društva. Ta represija je, prema njenim riječima, sistematska, kontinuirana, organizovana i predstavlja dio jedne represivne politike svih vlasti u Srbiji.


- Represiju vrše državni i nedržavni akteri. Državni vrše u vidu različitih administrativnih zabrana. Tokom 23 godine našeg rada bilo je na stotine i stotine administrativnih zabrana, ali ih je bilo također i od najvećih državnih službenika, što je jako opasno. To je bilo 1998., kada je s tog državnog nivoa Vojislav Šešelj, koji je tada bio šef poslaničkog kluba najveće druge po snazi partije u Skupštini Srbije, rekao da ko god naiđe na ulici na Žene u crnom da ih treba odmah ubiti. Isto to sada radi državni službenik Antiterorističke jedinice Radomir Počuča, i tu se pokazuje taj isti kontinuitet, ista matrica progona drugačije mislećih, prvenstveno onih koji se zalažu za solidarnost sa žrtvama zločina počinjenih u naše ime, istaknula je Zajović. Galeriju fotografija pogledajte na sljedecem linku: STOP REPRESIJI NAD ŽENAMA U CRNOM


(UDIK PRESS)

DSC_6582.jpg

 
 
 

Kommentare


FOLLOW US

  • Facebook App Icon
  • YouTube Classic
  • SoundCloud Classic
  • Flickr Classic
  • Twitter Classic
  • Google+ Classic

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam. Takodjer, UDIK se bavi borbom protiv korupcije i organizovanog kriminala koji utiču na Bosnu i Hercegovinu.

Sarajevo Grbavička 51. Novo Sarajevo, 

71 000 Sarajevo, BiH

Telephone: 00387(0)33978600

Fax: 00387(0)33978605

bottom of page