top of page
Search

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST FOČA

  • udikweb
  • Aug 18, 2014
  • 1 min read

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) ovom prilikom obavještava javno mijenje da će 20. 08.2014. godine u suradnji sa Udruženjem Žene-žrtve rata obilježiti i posjetiti nekadašnje logore na područje Foče.

Foča je grad koji ostavlja dubok trag u ne suočavanju s prošlošću, ne procesuiranju ratnih zločinaca, i organizovanom zločinu, u kojem se ponajviše istakao planski i sistematski seksualni delikt.

Grad koji ostavlja sjećanje na masovno protjerivanje i seksualno zlostavljanje djevojčica, djevojaka, žena u muškaraca, na čijem planu Republika Srpska godinama radi.

Zločini u Foči su svoju finalnu verziju doživjeli kada je 1994. godine preimenovana u Srbinje. Odlukom Ustavnog suda BiH prijeratno ime Foča vraćeno je ovom gradu.

Većina ratnih zločinaca iz Foče svoju kaznu služu upravo u KPD Foča.

U zločinima u Foči je prema podacima prikupljenim do decembra 2006. godine od strane Istraživačko dokumentacionog centra nestalo 2752 građana nesrpske nacionalnosti, mahom Bošnjaka. Od tog broja je za 1899 ljudi potvrđeno da su ubijeni, a 853 se još uvijek vode kao nestali.

Aktivisti i aktivistkinje UDIK-a sa članicama Žene-žrtve rata će obići logore masovnih silovanja (Fiskulturna salu Partizan, KPD Foča) i na taj način još jednom zatražiti od nadležnih institucija i međunarodne zajednice procesuiranje ratnih zločinaca ove općine.

Foča je drugo ime za silovanja u Bosni i Hercegovini.

UDIK

KOORDINACIONI ODBOR

Udik Sarajevo-01.jpg

 
 
 

Comments


FOLLOW US

  • Facebook App Icon
  • YouTube Classic
  • SoundCloud Classic
  • Flickr Classic
  • Twitter Classic
  • Google+ Classic

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam. Takodjer, UDIK se bavi borbom protiv korupcije i organizovanog kriminala koji utiču na Bosnu i Hercegovinu.

Sarajevo Grbavička 51. Novo Sarajevo, 

71 000 Sarajevo, BiH

Telephone: 00387(0)33978600

Fax: 00387(0)33978605

bottom of page