top of page
Search

SAOPSTENJE ZUC MEDJUNARODNI DAN PONOSA

  • udikweb
  • May 25, 2014
  • 3 min read

Poštovani/e,

Pozivamo vas na obeležavanje Međunarodnog Dana ponosa LGBT osoba u petak, 27. juna 2014. godine u 12 časova u parku Manjež u Beogradu.


Dan ponosa će pod sloganom “Zona slobodna od mržnje” ove godine biti obeležen kraćom šetnjom od parka Manjež do Beogradske ulice.


Ovu akciju zajednički organizuju Žene u crnom (ŽUC), Gej strejt alijansa (GSA), IDAHO Beograd, Gej lezbejski info centar (GLIC), Asocijacija “Duga”, Centar za kvir studije (CKS), Novosadska lezbejska organizacija (NLO), Udruženje “Hestija”, Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM), a podržaće je i pridružiti joj se i aktivisti/kinje drugih nevladinih organizacija.


Jedan od najvažnijih datuma u istoriji LGBT pokreta u svetu je upravo 27. jun – Dan ponosa i zato gore nabrojane organizacije civilnog društva žele da njegovo obeležavanje u Srbiji postane jedna vrsta tradicije koja će doprineti pozitivnim promenama u čitavom društvu. Ova akcija se organizuje svake godine na različitim lokacijama i pod istim sloganom – Zona slobodna od mržnje. Njen osnovni cilj je da ukaže na postojeću netoleranciju prema LGBT zajednici ali i prema drugim manjinskim i ugroženim grupama i pojedincima/kama, kao i da od mržnje simbolično “oslobađa” javne prostore u Beogradu i u drugim gradovima širom Srbije.


Iz tih razloga, nakon prošlogodišnje akcije koja je bila posvećena sećanju na stradalog francuskog državljanina Brisa Tatona, organizatori su izabrali da ovogodišnja akcija bude posvećena solidarnosti LGBT zajednice sa romskom zajednicom, tj. biće organizovana šetnja do mesta gde je 1997. godine ubijen romski dečak Dušan Jovanović. Organizatori time žele da pošalju poruku da ovakvi zločini iz mržnje ne smeju nikada više da se ponove u Srbiji prema bilo kome i da će se uporno i predano boriti protiv svih oblika ksenofobije, rasizma, homofobije, šovinizma i mržnje i netrpeljivosti prema različitim društvenim grupama i pojedincima.


Imajući u vidu situaciju u zemlji nakon poplava, ceo ovogodišnji događaj je prilagođen i sveden, tj. dosta je manjeg obima od prvobitno planiranog, a jedan njegov deo će biti posvećen solidarnosti i sa stanovništvom ugroženim u poplavama.


Nasilje i mržnja su ogroman problem čitavog društva i u njegovo rešavanje se moraju uključiti mnogobrojni društveni i politički činioci. Zato LGBT pokret u Srbiji uz podršku drugih organizacija na ovaj način, ali i kroz razne druge pojedinačne i zajedničke akcije, želi da ukaže i na preko potrebnu izgradnju i jačanje društvene solidarnosti, kako one između različitih manjinskih grupa tako i solidarnosti i tolerancije u celom društvu.


Pozivamo vas da prisustvujete ovom događaju i da na njega pozovete svoje saradnike i prijatelje. Takođe vas molimo vas da nam što pre potvrdite svoj dolazak odgovorom na ovaj e-mail.


Ukoliko vaše organizacije ili vi kao pojedinci/ke želite da podržite Zonu slobodnu od mržnje, na čemu vam se unapred zahvaljujemo, molimo vas da nam i to javite kako bi vas stavili na listu podrške.


Napominjemo da akcija neće biti unapred najavljivana u medijima i na društvenim mrežama, pa vas molimo da se pridržavate toga.


Međunarodni Dan ponosa (Pride Day) obeležava se svuda u svetu kao znak sećanja na Stounvolsku revoluciju - prvu otvorenu pobunu protiv sistematskog hapšenja, progona i zlostavljanja lezbejki, gejeva, biseksualnih i transrodnih osoba od strane američkih vlasti. U noći između 27. i 28. juna 1969. godine u gej klubu Stounvol-In u Njujorku sprovedena je (još jedna u nizu) policijska racija, koja je prerasla u spontani fizički sukob između policije i LGBT osoba koje su odlučile da se suprostave maltertiranju i zahtevale poštovanje svojih ljudskih i građanskih prava. Policija je uhapsila vođe protesta, vodenim topovima razbila ostale okupljene, ali su se demonstarcije proširile na ostatak Njujorka i nastavile sledećih dana vodeći ka velikim pozitivnim promenama. Ovi protesti predstavlju začetak organizovanog aktivizma i savremenog pokreta za uspešno ostvarivanje prava LGBT zajednice u Americi, a zatim i u ostatku sveta. Ponos u kontekstu proslave Međunarodnog Dana ponosa označava potrebu da LGBT osobe žive dostojanstveno kao i svi drugi građani, kao i da participiraju u svim društveno-političkim tokovima ravnopravno a ne kao prikriveni građani drugog reda sa teretom sramote sopstvenog postojanja.

S poštovanjem,

Žene u crnom

Gej strejt alijansa

IDAHO Belgrade

Gej lezbejski info centar

Asocijacija “Duga”

Centar za kvir studije

Novosadska lezbejska organizacija

Udruženje “Hestija”

Komitet pravnika za ljudska prava

Podržavaju: Centar za devojke – Niš, Ženski protstor – Niš, Alternativni centar za devojke – Kruševac, Žene juga – Pirot, Nezavisni ženski centar – Dimitrovgrad, Bonafide – Pljevlja, Esperanca – Novi Sad, Žene za mir – Leskovac, Sos telefon za žene i decu žrtve nasilja – Vlasotince, Romska Mreža Banata, Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK)

medjunarodni dan ponosa 25.05.2014.jpg

 
 
 

Commenti


FOLLOW US

  • Facebook App Icon
  • YouTube Classic
  • SoundCloud Classic
  • Flickr Classic
  • Twitter Classic
  • Google+ Classic

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam. Takodjer, UDIK se bavi borbom protiv korupcije i organizovanog kriminala koji utiču na Bosnu i Hercegovinu.

Sarajevo Grbavička 51. Novo Sarajevo, 

71 000 Sarajevo, BiH

Telephone: 00387(0)33978600

Fax: 00387(0)33978605

bottom of page