top of page

   

     Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici                                      1995-2015

         Ove godine se navršava 20 godina od genocida u Srebrenici - najvećeg zločina počinjenog na tlu Europe nakon Drugog svjetskog rata.

         Oružane formacije Republike Srpske na čelu sa haškim optuženikom Ratkom Mladićem su 11 jula 1995 godine okupirale Srebrenicu, zaštićenu zonu UN-a. Režim Slobodana Miloševića pružio je cjelokupnu vojnu, logističku, finansijsku i političku pomoć u izvršenju genocida.              Prema zvaničnim podacima ubijeno je 8372 osoba bošnjačke nacionalnosti, dok porodice potražuju oko 10.000 ljudi.

         U cilju obilježavanja dvadesetogodišnjice genocida u Srebrenici, svakog 11 u mjesecu, mirovne organizacije i umjetnički kolektivi iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore organizovat će niz aktivnosti u Beogradu, Sarajevu, Kotoru, kao i u drugim gradovima u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Prva u nizu aktivnosti, 11 februara, biće posjeta aktivistkinja i aktivista Žena u crnom i Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije Memorijalnom centru u Potočarima, zajedno sa ženama Srebrenice.

        Aktivnosti će biti organizovane kako bi:
 - izrazili suosjećanje, solidarnost i odgovornost prema žrtvama genocida u Srebrenici;
 - upozorili da u javnosti naših država preovladava negiranje, poricanje i minimiziranje genocida u Srebrenici;
 - podsjetili na činjenicu da u pomenute tri države nije proglašen Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, kako je to predložio Europski parlament i ponovili zahtjev da se 11. juli proglasi Danom sjećanja na genocid u Srebrenici; - naša društva podstakli da afirmišu kulturu suosjećanja i solidarnosti.

       Zajedničko obilježavanje 20 godina od genocida u Srebrenici pokreću mirovne organizacije i umjetnički kolektivi: Dah teatar-Beograd, Led art-Novi Sad, Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije- Sarajevo, Škart-Beograd, Žene u crnom-Beograd.

       Uz podršku: Centra za žensko i mirovno obrazovanje – Anima, Kotor, Udruženja Anima-Đulići/Zvornik, Mirovne aktivističke grupe-Tuzla, Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa-Sarajevo, Udruženja Žene Srebrenice-Tuzla, Žena za mir-Leskovac, SoS telefon za žene i decu žrtve nasilja-Vlasotince, Udruženja žena Peščanik-Kruševac, Centra za devojke-Niš, Ženskog glasa-Priboj, Saveza antifašista Srbije-Beograd, Alternativnog centra za devojke-Kruševac, Ženske sekcije UG Ravnopravnost-Zrenjanin, Ženske mirovne grupe-Pančevo, Ženske inicijative Vojvodine-Novi Bečej, Ženskog prostora-Niš, Romskog ženskog centra Dae-Beograd, Act Women-Beograd.

 

 

        U Beogradu, Sarajevu,
       10. februar 2015. 

FOLLOW US

  • Facebook App Icon
  • YouTube Classic
  • SoundCloud Classic
  • Flickr Classic
  • Twitter Classic
  • Google+ Classic

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam. Takodjer, UDIK se bavi borbom protiv korupcije i organizovanog kriminala koji utiču na Bosnu i Hercegovinu.

Sarajevo Grbavička 51. Novo Sarajevo, 

71 000 Sarajevo, BiH

Telephone: 00387(0)33978600

Fax: 00387(0)33978605

bottom of page